EN VANDRING PÅ..........

...SKÅNELEDEN
SÖNDAGEN DEN 13 NOVEMBER 2011
Vandringen var ca. 13 km lång.
Nu skall jag berätta vad vi gjorde den här söndagen.
Vi var fyra stycken. Det var jag, Bellis, Alba och Nessie. Och 22 människor hade vi i sällskap också.
Vi började med att åka buss (alltid lika roligt) från Klöva Hallar till Klåveröd. Där gick vi av och började vandra.
Snart var vi framme vid Söderåsens högsta punkt. Det var ganska dimmigt men några gick upp i utsiktstornet för att titta på dimman uppifrån. Sedan gick vi till Snuvestuan, där nog bara ett mycket litet troll kan bo.
Sedan försvann dimman, solen började visa sig, vi gick på lättgångna vägar och stigar och rastade två gånger (det där sista ganska viktigt tycker jag.)
Ett par stättor måste vi klättra över ( ett dubbelhinder skulle man säga i hästkretsar.) Nessie visade på ett mycket elegant sätt hur detta skulle göras men det fattade inte de 22 utan klev över på sitt eget klumpiga sätt.
Lite svårt att fatta hade de även på slutet när vi skulle ner för en lång och brant backe. Jag , Bellis och Nessie visade att man skulle springa det fortaste man kunde men det förstod inte någon av de tvåbenta.
Bäst i gänget var i alla fall Sylvia som hittade tillbaka till bilarna. Vilken tur !!! Och Kjell som gick sist och såg till att ingen blev kvar i skogen.
Denna vandring gör vi gärna om !!!! Kanske en vårdag ???
Tuffa
Bilddokumentation: Bellis ( som hellre tar bilder än skriver), Bengt, Christina och Ewa.

Den här vandringsdagen började med en kort bussresa till....

........" Vinterstadion" i Klåveröd.

På väg mot Klöva Hallar.

Högsta punkten på dagens vandring......
utsiktstornet vid Höjehall - 209,7 m.

Några av grabbarna skulle naturligtvis upp en bit i tornet och...

...med lite zoom blir det så här.

De flesta var dock nöjda med att se dimman från den här nivån.

Hösten är på väg att bli vinter.

Här har man också gjort klart en matplats för de små och stora djuren i skogen.

Mot Snuvestuan....

...och där är den....

...med sin hemlighet.
SnuvestuanVid den branta klippformationen Snuvehallar i Klåveröds strövområde ligger den fantasieggande grottan Snuvestuan. Förr trodde man att det lömska skogsrået Skogssnuvan bodde här. Vem vet, kanske gör hon det fortfarande?

Nej, nej...det här är inte Skogssnuvan, det är ju dagens tätkvinna Sylvia som nu skall ta oss till dagens första rastplats.

Precis som vanligt.....

...termosar och matburkar av skiftande slag.

Och en sista stämningsbild innan det är dags för vandring igen.

Lite lätt vandring på grusväg vid Maglerödsgård.

....innan det blev under stock och över sten vid Klövabäcken. (Bengt tillägger att här finns det en fiskodling)
Lite djurbilder:

Tuffa..dagens textskrivare och Bellis....en av många fotograferna på denna vandring.

Alba kort och gott......redan iförd den vita vinterpälsen.

En (1) hästkraft men en rejäl sådan.

Och en kossa som har grisat ner sig!?!?
Naturbilder utan vandrare:




....men spåren av oss finns kvar.

...stilla och lugnt.

Bokskog i november....det mesta ligger på marken.

Grå novemberdag med färgklickar.

Kort paus......innan det var dags för......

...matpaus nummer två för Helena....

....Kjell och Sylvia....

....Marianne och hundarna...

....Lena och.....

...en ensam skogvaktare.

Ännu ett par stättor att passera eller ett dubbelhinder som Tuffa kallade denna passage.

Höger eller vänster ????

Enligt kartan så måste vi ta stigen till höger...tror jag ???

Vi skulle nog tagit av mot vänster i alla fall ??!!

På rätt väg igen.....

....ravinen vid Klöva Hallar.

Först går det upp sedan .....

.....går det ner och det kan som synes vara väl så besvärligt.

Alla kom ändå ner skadefria och kunde.....

...tacka Sylvia och Kjell för ännu en fin upplevelse i de skånska skogarna. ( det var ju aldrig tal om någon felnavigering i verkligheten, Sylvia och Kjell hade ju som vanligt full koll på var vi var hela tiden men vad gör man inte för att skoja till det lite i en berättelse. Denna gången gav ju bilderna mig en gratis chans och den tar jag utan att blinka.)
Till sist en bild från Christina som tycker att vi skall
nämna dansbanan vid Klöva Hallar.

Bygdeföreningen är en ideell förening vars satsning har blivit mycket uppskattad. Medlemsantalet är idag ca 400. Verksamheten bedrivs, som förr, med söndags-danser under sommarhalvåret. Dessutom deltar föreningen i olika aktiviteter som lotteriförsäljning vid lokala marknader och i anslutning till julskyltning, valborgsmässofirande mm. Föreningen arrangerar också ett antal kvällar med underhållning av varierande slag.
- så var denna berättelsen slut -